Procedury


Strategia działań wychowawczych i zapobiegawczych oraz interwencyjnych wobec dzieci             z Samorządowego Przedszkola nr 13 w Krakowie.

Procedura I
dotyczy przypadku, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko z przedszkola odbiera rodzic (opiekun prawny) będący pod wypływem alkoholu lub narkotyków.

Nauczyciel:
1.       Powiadamia dyrektora placówki.
2.       Nie wydaje dziecka i jednocześnie zawiadamia o fakcie innego dorosłego członka rodziny, bądź kolejną osobę upoważnioną w karcie zgłoszenia, którą zobowiązuje do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
3.       W przypadku gdy rodzic/opiekun prawny odmówią odebrania dziecka z przedszkola lub w przypadku przedłużającej się nieobecności rodziców (po godz. 17.30) dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką Policji podjąć decyzję o dalszych krokach.
4.       Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka – sprawdzeniu czy rodzice przebywają w domu dyrektor może:
·         Podjąć decyzję, że wychowawca może odprowadzić dziecko do domu (jeżeli są rodzice to dziecko zostaje pod opieką rodziców)
·         Gdy nie ma rodziców w domu wychowawca wspólnie z Policją podejmują decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego czyli placówki interwencyjnej)
·         Dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu rozmowy z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązanie ich do przestrzegania regulaminu placówki.
·         Nauczyciela sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań interwencyjnych i przekazuje je dyrektorowi. Jeżeli powtarzają się przypadki w których rodzic/opiekun prawny znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca może rozeznać sytuację domową i rodzinną dziecka i jeżeli zachodzi taka konieczność powiadomienia o tym fakcie policji (specjalista ds. nieletnich) – celem rozeznania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka a następnie powiadamia sąd rodzinny.

Dyrektor placówki:
1.       Wzywa na rozmowę wyjaśniającą rodzica/opiekuna prawnego który łamie ustalone zasady odbierania dzieci z przedszkola, powiadamia go o konsekwencjach takiego zachowania. Zobowiązuje go do podporządkowania się im.
2.       Ustala wspólnie z rodzicami zasady dalszego przebywania dziecka w przedszkolu. W przypadku gdy rodzice/opiekunowie nadal odbierają dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania dyrektor placówki zwraca się do najbliższej jednostki policji o rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka a w następnej kolejności powiadamia Sąd Rodzinny w Krakowie.

Procedura II
dotyczy przypadku gdy wychowawca otrzymuje informację że istnieje sytuacja w której dziecko pozostawione jest w domu bez opieki, zaniedbane powinien podjąć następujące kroki:

Nauczyciel:
1.       Powiadamia osobę, która przekazuje informację o możliwości  powiadomienia odpowiednich instytucji (prawnych i pozaprawnych)
2.       Jeżeli osoba powiadamiająca nie chce podejmować działań osobiście powiadamia dyrektora placówki o zaistniałej sytuacji i sporządza notatkę służbową. Dyrektor wspólnie z wychowawcą może podjąć następujące kroki:
·         Rozmowa z rodzicami i wskazanie instytucji pomocowych
·         Przeprowadza wizytę domową celem określenia sytuacji rodzinnej dziecka, zwraca się do najbliższej jednostki policji z prośbą o rozeznanie w sytuacji rodzinnej i domowej dziecka
·         W przypadku, gdy nadal sytuacja nie ulega zmianie powiadamiana zostaje najbliższa jednostka policji celem wyjaśnienia, a następnie powiadomienia Sądu Rodzinnego w Krakowie. W przedszkolu gromadzona jest dokumentacja z podejmowanych działań.

Procedura III
dotyczy przypadku gdy wychowawca znajduje n terenie przedszkola niebezpieczne przedmioty i rzeczy powinien podejmować następujące kroki:

1.       Podejmuje działania uniemożliwiające dzieciom kontakt z niebezpiecznymi przedmiotami lub środkami.
2.       Zachowując środki ostrożności zabezpiecza przedmioty i rzeczy przed dostępem do nich osób niepowołanych
3.       Jeżeli są to przedmioty przyniesione przez dziecko, przeprowadza z rodzicami rozmowę celem zobowiązania ich do dokładniejszego pilnowania i sprawdzania co dziecko zabiera z domu do przedszkola.
4.       Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektorowi przedszkola
5.       Sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań interwencyjnych
6.       W celu wyeliminowania ponownego wystąpienia zagrożenia należy przeprowadzić wspólnie z radą pedagogiczną analizę zaistniałych zdarzeń i wprowadzić środki zapobiegawcze. W przypadku możliwości usunięcia zagrożenia należy wyprowadzić dzieci, powiadomić dyrektora i odpowiednie służby (straż, policja). W trakcie prowadzenia akcji przez w/w służby podporządkować się kierującym akcją.

Procedura
dotyczy przypadku gdy na terenie przedszkola zdarzy się dziecku nieszczęśliwy wypadek wychowawca powinien podjąć następujące kroki:
Podczas lekkich obrażeń (otarcia, skaleczenia)
Nauczyciel:
1.       Udziela dziecku doraźnej pomocy przedmedycznej, zabezpiecza grupę
2.       Powiadamia dyrektora placówki
3.       Powiadamia rodziców, opiekunów dziecka o okoliczności powstania obrażeń.
Podczas poważnego wypadku:
Nauczyciel:
1.       Udziela dziecku doraźnej pomocy przedmedycznej, zabezpiecza grupę
2.       Powiadamia dyrektora placówk
3.       Niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów prawnych o nieszczęśliwym wypadku
Gdy zdarzenie nie zagraża życiu dziecka i nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej wspólnie z rodzicami ustala dalsze kroki postępowania (postępuje zgodnie z sugestią rodziców)
Jeżeli zdarzenie zagraża życiu dziecka i wymaga interwencji lekarskiej wzywa Pogotowie Ratunkowe a potem powiadamia rodziców/opiekunów.

Sporządza notatkę służbową  w której opisuje przebieg zdarzenia.

Regulamin placu zabaw z dnia 10.05.2010r.
1.       Właścicielem jest przedszkole nr 13 w Krakowie
2.       Z urządzeń mogą korzystać tylko dzieci które uczęszczają do tego przedszkola
3.       Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie wyłącznie pod opieką nauczyciela/osoby dorosłej.
4.       Na teren zabrania się wprowadzać psy, śmieci, wchodzić na górne elementy wyposażenia do tego nie przeznaczone.
5.       Na plac może być wynoszony sprzęt sportowy i inne przybory do zabawy.
6.       Nauczyciele mają obowiązek dbania o wynoszony sprzęt.
7.       Dzieci mają prawo korzystać z każdego sprzętu i przyboru tylko pod nadzorem nauczyciela.
8.       Na terenie przedszkola zabroniona jest jazda na rowerze i innych sprzętach.
9.       Zabronione jest korzystanie z huśtawek, ważek i innych elementów wyposażenia przez więcej osób równocześnie niż przewiduje to instrukcja.
1 Wszyscy pracownicy przedszkola mają obowiązek dbać o rośliny znajdujące się na terenie placu oraz zgłaszanie dyrektorowi wszelkie uszkodzenia sprzętu.
1 Plac zabaw należy codziennie rano sprawdzać, ewentualnie porządkować – odpowiedzialny jest pracownik zajmujący się porządkiem w obejściu przedszkola.

Nie przestrzeganie powyższych zasad grozi wypadkiem.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ZAPROSZENIE